2022. októbere óta a Softline Noventiq márkanév alatt folytatja működését.
A Microsoft készülékválasztéka az évek során egyre több taggal, és egyre széleskörűbb funkcionalitással örvendeztette meg a felhasználókat. Azokat, akik picit közelebb húznák magukat a Windows és szolgáltatásait egybegyúró ökoszisztémához, és a hardverre is szerves részként, az egység egy fontos elemeként tekintenek. A kezdetben egyszerű számozással jelölt generációváltások fokozatos fejlődést és finomhangolást kínáltak, egy-két összetettebb platformváltásnál és operációs rendszer megjelenésnél azonban olyan variánsok megszületésének lehettünk tanúi, amik egyedisége kiemelte a tömegből az aktuális Surface generációt. Hasonlót érzünk most a Laptop Studio esetében is, a ránézésre hagyományos notebooknak kinéző készülék ugyanis két nagy, és legalább ennyi kisebb meglepetéssel szolgál.
A kicsomagolást követően a masszív felépítésű alumínium-magnézium váz minden bizonnyal senkit sem fog meglepni, elvégre a gyártó elsősorban munkaeszközként jellemzi az újdonságot, ugyanakkor a némi laptophasználati tapasztalattal rendelkező felhasználóknak feltűnhet a „kétszintes” alsó rész és a fedlapon középen átfutó vízszintes csík. Az alsó rész szokatlan kialakítása két okból szerencsés; egyrészt így külön légcsatornát kap a készülék hűtése (akár ölben, akár asztalon használjuk), másrészt a szintezésnek köszönhető perem miatt könnyebb, de biztosabb a készülék fogása. A kijelzőt felnyitva az érzés, miszerint ez egy strapabíró készülék, csak erősödik, a zsanérok határozottan tartják a fedlapot, a kinyitás szöge finoman állítható, ahogy épp a szemünknek kényelmes.
Egészen eddig a pontig csupán azt konstatálhatjuk, hogy a Microsoft mérnökei vélhetően némi egyediségre kaptak jóváhagyást a váz kinézete kapcsán, de egyébként a klasszikus notebookos formátumot látjuk viszont. Nem is nagyon kapunk jelzést arra vonatkozóan, hogyan indíthatjuk be a Laptop Studio igazi attrakcióját; pedig csak egy apró mozdulat kell ahhoz, hogy a készülék átváltozzon!
A fedlapot felül, kézzel meg kell billenteni, hogy a kijelző abban a pillanatban kipattanjon a mágneses rögzítésből, majd előre hajtva megérkezzen a billentyűzet és touchpad közti határvonalra. Itt történik egy újabb mágneses rögzülés, és máris túlvagyunk az első átalakuláson. Hívhatjuk prezentációs vagy szórakoztató módnak, ekkor az érintésérzékeny kijelzőre kerül a hangsúly, ami természetesen az érintőtollas bevitelt is támogatja. A készülék alaptartozékai között ugyan nem szerepel, de külön megvásárolható a Surface Slim Pen 2, ami egy feltöltéssel akár 15 órányi működésre képes, töltése pedig a gépre tapasztva végezhető el. A tollas bevitel érzetre szinte tökéletes, a beépített haptikus visszajelzésnek köszönhetően az írás és a rajzolás nem is lehetne természetesebb. Természetesen ezt maga a kijelzőtechnológia is segíti, a 120 Hz-es képfrissítésű érintőpanel késlekedésmentesen, pontosan követi a toll útját és a vele kiadott parancsokat.
A prezentációs mód azonban még nem a végállomás, a kihajtott fedlapot alulról kibillentve a teljes lecsukásig juthatunk; vagyis a Laptop Studióból két mozdulattal teljes értékű táblagépet faraghatunk. Ekkor már csak a kijelző uralja a felső részt, a jegyzetelés és rajzolás azonban így lesz csak igazán kényelmes. Egyedül a készülék tömege miatt érezhetjük azt, hogy hosszútávon nem ez a fő használati forma, a közel 2 kg-os eszköz nehezen tartható meg egy kézzel, illetve a nagyteljesítményű hardver miatti melegedést is hamar megérezni.
Apropó teljesítmény és hardveres belső felépítés; a Laptop Studio patikamérlegen mért egyensúlyt teremt a magas számítási kapacitás és a hosszan tartó működés között. A készüléket jelenleg 11. generációs Intel® Core™ processzorokkal vásárolhatjuk meg, kiépítéstől függően pedig dedikált grafikus vezérlővel is kérhető. Az irodánkban vendégeskedő típus négymagos Intel Core i7-11370H központi egységre és egy Nvidia GeForce RTX3050Ti videokártyára épült, amely párosnak köszönhetően meglehetősen széleskörűvé válik a készülék használhatósága. A tesztidőszak alatt a mindennapi feladatok teljesítésében és a hibrid munkavégzés adta kapcsolattartási módokban is helyt állt a készülék, a videoalapú online megbeszélések és prezentációk kezelése pedig jóval könnyebb az érintőkijelző és a toll együttes használatával. A Full HD-s kamerakép és a hang kifogástalan, a tollal pedig azonnal, élőben hozzáadhatunk, kiemelhetünk szöveges vagy képes tartalmakat a résztvevők számára. A Windows 11 és a különféle üzleti alkalmazások párhuzamos futtatása gyors és zökkenőmentes, a dedikált grafikus vezérlőnek köszönhetően pedig a kreatív munkafolyamatok (képfeldolgozás és videógyártás, 2D és 3D tervezés, renderelés) gyorsítása is elérhető. Ha pedig végre bezárulhatnak a feladatlisták, akkor a játékos és filmnézős szórakozási formát is maradéktalanul megkapjuk. Egy-két streaming előfizetés megspékelve valamely Game Pass hozzáféréssel, és nem akarunk majd felállni a gép elől.
A többmonitoros működés iránt érdeklődőknek jó hírünk van, a Laptop Studio beépített kijelzőjét akár két 4K-s monitorral egészíthetjük ki a Thunderbolt™ 4 portok használatával. A Type-C csatlakozási forma miatt oda kell figyelni a kábelezésre, ami sajnos akkor is igaz, ha Surface Dock 2-t használunk; ebben az esetben is a Type-C csatolófelület az egyetlen út. Talán ezen a fronton érezhető leginkább némi kellemetlenség a Laptop Studio kapcsán. A gép két oldalára helyezett portok miatt azonnal dokkolóra kényszerülünk, ami fejtörést okozhat azok számára, akik több USB-s eszköz használatára rendezkedtek be az évek során. A Type-C-s dokkolás ugyan könnyedén felépíthető és oldható a különböző munkakörnyezetek közötti váltásokban, de pl. egy integrált, gyors SD-kártyaolvasót vélhetően díjazna a feltételezett célcsoport. A mágnesesen felpattanó Surface Connect csatlakozáson keresztüli töltés viszont megfelel a kor igényeinek, kicsivel több, mint fél órányi töltést követően rendelkezésre áll az akkumulátor 50%-a. Ami pedig a teljes feltöltés utáni üzemidőt illeti, a tipikus irodai programok futtatása során 10-12 óra hozható ki, ám ha nagyobb terhelést engedünk a processzorra vagy a dedikált GPU-ra, akkor ennek a töredékével számolhatunk; ilyen esetben egyébként is érdemes töltőre dugva használni a gépet.
A tesztidőszak végeztével azon gondolkodtunk, hogy kiknek ajánlható az aktuális Surface generáció laptopos csúcsmodellje. A készülék sokoldalúsága miatt elsőre azt gondolnánk, hogy szinte mindenkinek, hiszen egy olyan eszközről van szó, ami valóban hozza a 3 az 1-ben összhatást. Ha akarjuk, erős, akár játékra is alkalmas laptopként működik, vagy épp kimagasló funkcionalitást ad tabletként, különösen az érintőtollal együtt. Emiatt a komplexitás miatt azonban semmiképp sem tekinthetünk tömegeket kiszolgáló termékként a Laptop Studióra, az alábbi felhasználói csoportok azonban imádni fogják:
- a kreatív munkafolyamatokban résztvevő, csapatban dolgozó döntéshozók,
- tartalomgyártásra fókuszáló egyének, akiknek fontos a digitális rajzolási képesség,
- összetett kép- és videofeldolgozási folyamatokkal, 2D- és 3D-rendereléssel foglalkozó szakemberek.
Most még újdonságként tekintettünk rá és éltük meg vele a tesztidőszakot, de kíváncsian várjuk, hogy a Laptop Studio következő generációja mely pontokon tud előrelépni. Addig is az aktuális modell méltón viseli a Surface család csúcsmodelli címét, üde színfoltként a hagyományos (és egy-egy pontján meglehetősen unalmas) laptopkategóriában.
"A Surface Laptop Studio átalakulásában ott van a wow-érzés, ám pár nappal később úgy éreztem, mintha mindig is a hibrid irodám része lett volna. A hagyományos laptopformába csomagolt egyedi funkciók mellett a számítási teljesítmény is magas, az érintőtoll pedig szépen kiegészíti a klasszikus beviteli módokat." - mondta Gyepes Máté, a Sofline CEE Regionális Marketing Menedszere.