Stein Pétert, a közép-kelet-európai régióért felelős AWS Business Development Managert korábbi cikkünkben az AWS felhőszolgáltatásról és használatának előnyeiről kérdeztük. Mivel Péter jelentős tapasztalattal rendelkezik a különböző felhőszolgáltatások tekintetében, ez esetben a felhőszolgáltatásokban és a multicloudban rejlő lehetőségekről beszélgettünk vele, természetesen külön kiemelve az AWS felhőszolgáltatását.
Közel egy évtizede határozza meg a szakmai karriered a felhő. Mit hozott szerinted a publikus felhő az IT piacra?
A felhőszolgáltatások már azelőtt is érdekeltek, hogy elkezdtem volna velük foglalkozni a munkám során. Különösen azért, mert véleményem szerint a felhő megjelenésével az IT piacon egyfajta demokratizálódás történt. Nagyon sok vállalkozás nem tudott volna létrejönni, ha nem érhetőek el számukra rugalmasan olyan erőforrások, amelyeket régen csak a nagy cégek voltak képesek finanszírozni. A felhő azonban lehetőséget teremtett a tehetséges vállalkozóknak, hogy megmutathassák az ötleteiket a globális piacon. Több olyan vállalkozást ismerek a régióban, amelyek létrejöttét a felhő tette lehetővé, majd a felhőben tudtak folyamatosan növekedni úgy, hogy világszinten is sikeressé válhassanak.
Sok vállalat még mindig tart a felhőtől. Nekik milyen szempontokat érdemes átgondolniuk?
Első és legfontosabb lépésként az üzleti folyamatok és alkalmazások felülvizsgálatát javaslom. Melyek az üzletileg kritikus folyamatok, azokat milyen erőforrásokkal lehet üzemeltetni, ez hosszú távon fenntartható-e vagy érdemes lenne akár most, akár a későbbiekben más megoldással is számolni. Amennyiben a folyamatok és alkalmazások átvizsgálása során egy cég arra jut, hogy érdemes lenne azok egy részét vagy egészét külső szolgáltatóra bízni, akkor mindenképp ajánlott konzultációt kérni lehetséges partnerektől. Sokszor tapasztalom azt, hogy vélt költségek miatt nem lépnek velünk kapcsolatba cégek, pedig a konzultáció, de még sok esetben a tesztelés és a pilot fázis is költségmentes. Amire szükség van a cég részéről, az az idő, hogy a lehető legjobban megismerjük a működését és ki tudjunk dolgozni egy testre szabott és költséghatékony megoldást. Az AWS szolgáltatások esetén például sokáig el tudunk jutni teljesen költségmentesen, mivel a szolgáltatónak is az az érdeke, hogy az ügyfél elégedett legyen és átlássa a később felmerülő költségeket. Ezért például olyan költségtervet állítunk össze, ami részletesen megmutatja az ügyfelünknek, hogy a szolgáltatás elindulása után milyen havi költségekre kell számítania. Így azoknak a cégeknek, amelyek felhőszolgáltatásban gondolkodnak, nincs mitől tartaniuk, és a lehetőségek feltérképezése sem jelent nekik jelentős kiadást.
A Noventiq elsősorban Microsoft szolgáltatásokról ismert, de Google Cloud és AWS szolgáltatást is biztosít az ügyfeleknek. Ez nem zavarja meg a partnereket?
Valójában egyáltalán nem jelent problémát az ügyfeleknek, sőt, inkább a lehetőséget látják benne, hiszen több és szélesebb körű szolgáltatási lehetőség közül válogathatnak. Sok esetben az ügyfelekkel folytatott megbeszélések során derül ki, hogy noha Microsoft megoldás kapcsán működnek együtt a Noventiq-kel, de mellette már számos AWS megoldást használnak. Gyakran akár még erősebb is az AWS jelenléte a megoldás- és alkalmazásportfóliójukban. Így amikor kiderül, hogy a Microsoft Azure mellett az AWS esetében is a rendelkezésükre tudunk állni szakértői támogatással, pozitívan reagálnak rá és kíváncsiak az általunk biztosított szolgáltatásokra. A multicloud egyre elterjedtebb a nagyvállalatok körében, így a Noventiq szakmai tudása és referenciái sok cég számára jelentenek értéket ezen a téren is.
Milyen vállalatoknak érdemes megfontolniuk a multicloudot?
Sok szempontot érdemes átgondolni. Egy startup esetében például érdemes valamennyi platformot kipróbálni, mert mindegyik szolgáltató támogatja őket. Viszont amikor technológiai irányból nézzük a kérdést, akkor sok esetben nem érdemes kísérletezni. Ha például egy cég a Microsoft levelezését szeretné felhőbe migrálni, a legegyértelműbb lépés a Microsoft 365 használata, amit már ismernek a felhasználók. Egy kisebb cégnek mindig érdemes megvizsgálni a multicloud előnyeit és hátrányait az adott felhőszolgáltatás használata esetén. Ha már ismernek egy felhőt, elégedettek vele, akkor azt fontos átgondolni, hogy erőforrások és költség tekintetében mi a jó megoldás. Ilyen esetekben is hasznos megkeresni a Noventiqet, mert tudunk segíteni a lehetőségek kiértékelésében. Tapasztalataim szerint nagyvállalati szinten a multicloud használata már bevett gyakorlat. Ez üzleti szempontból jó döntés, hiszen így nem egy szolgáltatótól függenek, illetve általában technológiai alapon is, mert különböző erőforrásokra fókuszálnak egy-egy szolgáltató esetében.
A Noventiq milyen tapasztalattal rendelkezik a multicloud terén?
A Noventiq szakértelme a multicloud tekintetében globális szinten is kiemelkedő. AWS Premier Consulting Partner vagyunk, ami az AWS legmagasabb szintű elismerése. A Noventiq emellett Microsoft Gold Partner, és számos, úgynevezett advanced státusszal rendelkezik a különböző Microsoft technológiákhoz kapcsolódóan. Emellett a Google Cloud tapasztalata is egyre erőteljesebb a vállalatnak. Világszinten is kevés olyan cég van, amely mindhárom téren jelentős szakértői gárdával és tudásbázissal rendelkezik, a régióban különösen. Közép-Kelet-Európában véleményem szerint egyedülálló az Azure és AWS tudás, amit a Noventiq nyújt. Valamennyi kollégánk szorosan együttműködik, hogy a legjobb megoldást találjuk meg az ügyfeleinknek. Nemzetközi projektek esetén gyakori, hogy Azure és AWS infrastruktúra együttes menedzselésére kérnek fel minket, ekkor természetesen Azure és AWS megoldás szakértőink egy csapatként dolgoznak.
Az IT iparág alakulását figyelve milyen lehetőségeket látsz egy vállalat számára multicloud vagy AWS tekintetében, mérettől függően?
Ahogy én látom, a költséghatékonyság, az erőforrások optimális felhasználása, a kritikus üzleti alkalmazások fenntartható működtetése és a jövőbeli tervekhez igazított átalakítása nélkülözhetetlen a sikeres működéshez. Az alkalmazásportfólió áttekintésével, szükség esetén alakításával és fejlesztésével, az üzleti célokkal összhangban jelentősen csökkenthetők a költségek. A sikeres vállalatok pontos számadatokkal rendelkeznek, hogy egy adott felhőszolgáltatás költsége mellett milyen bevételeket tudnak elérni, és ezeket a számokat folyamatosan monitorozzák. Manapság már a GDPR sem jelent problémát, mivel valamennyi felhőszolgáltató nagyon komoly erőforrásokat fektet az európai szabályoknak való megfelelésbe. Tapasztalatom szerint az IT szakemberek a felhőnek már valamennyi szakmában és iparágban látják a helyét és a létjogosultságát, legyen bármekkora méretű is a szervezet.