2022. októbere óta a Softline Noventiq márkanév alatt folytatja működését.
„Fontosnak tartom, hogy ne csak a konkrét kihívásokra adjak megnyugtató választ, de feltárjam a nem megfogalmazott, látens igényeket is” - mondja Csikós Petra, a Softline magyarországi account managere. Hogyan történik mindez, és milyen jelentősége van a jövőre nézve? Erről az interjúban mesél részletesen.
Mi vonzott az informatikai iparágban?
A családomhoz hasonlóan én is közgazdaságtant tanultam, de nem csak a környezetem hatására választottam ezt a területet. Érdeklődésem a kezdetektől megoszlott a reál és a humán tárgyak között, továbbá úgy gondoltam, közgazdászként számos terület nyitva áll előttem. Felsőfokú tanulmányaim alatt több helyen is megfordultam gyakornokként, így kerültem kapcsolatba az adózás területével, majd ebben a szakmában helyezkedtem el. Ugyanakkor láttam, hogy az informatika elválaszthatatlan része az üzleti működésnek, valamint érdekelt az értékesítői szakma is, így kipróbáltam magam ebben a szektorban. A döntést azóta sem bántam meg.
Hogyan élted meg a váltást?
Az iparágtól nem tartottam, mert szinte kütyükkel a kezemben nőttem fel. A beilleszkedést ugyanakkor nagyban megkönnyítették a kollégáim, akik rendkívül segítőkészek voltak. Befogadó közösségbe kerültem, ahol a munkatársak egyenrangú félként tekintenek egymásra. Ilyen környezetben szinte észrevétlenül repültek el az első hónapok, gyorsan fel tudtam venni a tempót.
Milyen feladatokat látsz el account managerként?
A munkám egy részét új ügyfelekkel való kapcsolatfelvétel és kapcsolattartás teszi ki. A folyamat első lépéseként megismerem a vállalat főbb tevékenységét, működését, elvégzem a profilozást. Ennek eredményeként olyan megoldásokkal kereshetem meg őket, amelyek ténylegesen az ő igényeikre reflektálnak. A javaslatokat személyesen átbeszéljük, figyelembe véve az egyedi igényeket, informatikai infrastruktúrát és iparági kihívásokat, így pontos képet kapunk arról, hogy milyen megoldásokkal tudjuk segíteni a vállalatot. Ezzel azonban nem ér véget a folyamat, az ügyfél számára továbbra is én maradok az elsődleges kapcsolattartó, folyamatos támogatást biztosítva számukra. Olyan szakértőt kapnak, aki naprakész információkkal bír meglévő informatikai rendszerükről és a tervezett szolgáltatás-bevezetésekről egyaránt.
Hogyan jellemeznéd a munkád?
Rendkívül változatos a munkaköröm. Egyfelől különböző vállalatokkal tartom a kapcsolatot, másfelől rengeteg iparágat lefed a tevékenységük a pénzügytől a gyógyszeriparon át a mezőgazdaságig, hogy csak néhány példát említsek. A munkám során éppen az a célom, hogy iparágtól függetlenül bemutassam a publikus felhőszolgáltatásokban rejlő lehetőségeket a vállalatoknak.
Elsősorban kis- és középvállalatokkal dolgozol. Melyek az eddigi tapasztalataid ezen a téren?
Úgy gondolom, a kkv-k számára különösen fontos, hogy az informatikára hangsúlyt helyezzenek, ez lényegében a fennmaradásuk záloga. Ezen belül az IT biztonsággal kiemelten szükséges foglalkozniuk, hiszen a kibertámadások cégmérettől függetlenül súlyos következményekkel járthatnak, veszélyeztetve a termelést és a napi működést.
Mindezekkel együtt fontosnak tartom, hogy ne csak a konkrét kihívásokra adjak megnyugtató választ, de feltárjam a nem megfogalmazott, látens igényeket, esetleges hiányosságokat is. A megfelelő előkészítéssel és egyeztetésekkel ezekre a rejtett területekre is fényt deríthetünk, és testre szabott megoldást ajánlhatunk. A megelőző lépésekkel végeredményben rengeteg kellemetlenségtől óvhatjuk meg az ügyfeleket, valamint a napi üzletmenet hatékonyságát is jelentősen növelhetjük.
Mit gondolsz, miért olyan vonzó most az IT szektor a fiatalok számára?
Ahogy én is, úgy az újabb generációk is okostelefonnal, laptoppal a kezükben nőnek fel, lényegében nem ismerik a kütyük és a fejlett technológiák nélküli világot. Vonzó pálya számukra, mert otthonosan mozognak ebben a világban. Emellett egyértelműen látszik a digitális készségek felértékelődése, ami a jövőben sem vész el. Informatikai ismeretekkel és tapasztalattal rengeteg karrierút áll nyitva a fiatalok előtt, így szerintem mindenki megtalálhatja itt számításait.
A szabadidődet mennyire határozza meg a technológia?
Tekintve, hogy a munkám során szinten folyamatosan kijelző előtt ülök, a szabadidőmben igyekszem határokat szabni a kütyühasználatnak. Szeretek sportolni, a kedvencem a CrossFit és a futás. Emellett a családdal, barátokkal töltött idő is kikapcsol, akár utazásról, akár közös összejövetelről van szó. Arra azonban tudatosan figyelek, hogy ne a kijelző mögül figyeljem az eseményeket, hanem az állandó fotózás, videózás helyett átadjam magam a pillanatnak.