A vállalatok növekedési lehetőségeit számos izgalmas technológia alakítja, amelyek már most tetten érhetőek. Mészáros Zoltán, a Noventiq CEE régióért felelős alelnöke ezekről a trendekről ad áttekintést.
A mesterséges intelligencia széles körű elterjedése milyen hatással bír az IT szolgáltatásokra?
A napjainkban egyre szélesebb körben megismert és használt technológiák lehetőséget és kihívást jelentenek egyben az informatikai iparág szereplői számára. Szolgáltatói oldalról nézve ezek kiválthatnak bizonyos menedzselt szolgáltatásokat, radikálisan csökkentve az IT szolgáltató feladatait. Egy generatív nyelvi modell képes fejlett, szöveges válaszokat előállítani, megadva az ügyfeleknek azt az információt, amit egyéb esetben a szolgáltató munkatársától kapna. Ugyanakkor, automatizálással és a rendelkezésre álló technológiák bevezetésével az IT szakemberek több időt és energiát fordíthatnak az emberi szakértelmet igénylő, összetett feladatokra. Ez pedig kiváló lehetőség a folyamatok alapos megvizsgálására, a fejlesztésre és fejlődésre. Mindemellett egyre fontosabb lesz az is, hogy a vállalatok lássák és értsék, az adott technológia bevezetése és fenntartása milyen változásokat idéz elő náluk, konkrétan milyen előnyöket jelent az ő működésükben.
A Noventiq-nél követjük ezeket a technológiákat, nemzetközi jelenlétünk és tapasztalatunk pedig gyakorlati megoldásokra váltjuk. Egyik legújabb fejlesztésünk egy mesterséges intelligencia által vezérelt szoftver, amely szimulálja a természetes nyelvi kommunikációt, és lehetővé teszi, hogy adott vállalat ügyfele azonnali válaszokat és magyarázatokat kapjon írott vagy szóbeli beszélgetésen keresztül, konkrét üzleti szituációk alapján. A Weaver chatbot 24/7-ben működik, ami hozzájárulhat a működési költségek csökkentéséhez, és az üzleti növekedés felgyorsításához. Mindez óriási lehetőséget hordoz a vállalkozások számára, ezek realizálásában pedig maximálisan támogatjuk ügyfeleinket.
A mesterséges intelligenciához szorosan kapcsolódik az adattárolás és -felhasználás. Mi látható ezen a téren?
A vállalati működés során keletkezett adatok reaktív felhasználása nem újkeletű. Azonban az ebben rejlő lehetőségek proaktív kiaknázása még sok esetben kihívást jelent a szervezetek számára. Ez részben annak köszönhető, hogy folyamatosan nő a kezelt adatok mennyisége, ami indokolttá teszi a feldolgozáshoz szükséges erőforrások és rendszerek felülvizsgálatát is.
Az adatok kezelése egyrészt infrastrukturális kérdés, beleértve a tárolás és a közzététel fizikai helyét és módját. A lokáció fontosságát jól példázza a Microsoft első közép-kelet-európai adatközpontjának megnyitása Lengyelországban. Az itt tárolt adatokkal a vállalatok könnyebben megfelelhetnek az Európai Unió általános adatvédelmi rendeletének (GDPR), biztosítva az adattárolási és -feldolgozási előírások betartását. Másrészt, a modernizálás felől is szükséges megvizsgálni a kérdést, akár helyi, akár felhős adattárolás legyen szó. Azok a vállalatok, akik erre hangsúlyt helyeznek, az adatban rejlő lehetőségeket egyértelmű versenyelőnyként kamatoztathatják a jövőben.
Milyen trendek erősödhetnek még a közeljövőben?
Az elmúlt években lejátszódó folyamatok, úgy mint az optimalizálás iránti fokozott igény vagy a szakemberhiány, megalapozták a low-code/no-code technológiák létjogosultságát. Az egyszerűbb folyamatok gyors automatizálása üzleti oldalról szinte már elvárás, és ez várhatóan tovább erősödik a közeljövőben. Itt emelném ki az adatvizualizáció szerepét. Az adatok minél érthetőbb elemzése és megjelenítése hozzájárul a minták és trendek feltárásához, ezáltal a vállalatok gyorsabban léphetnek a megértés szakaszából a cselekvés fázisába.
Mindezek mellett azonban egyetlen vállalat sem engedheti meg magának, hogy akár csak egy pillanatra is megfeledkezzen a kiberbiztonság kérdéséről. A folyamatosan változó digitális világban egyre nehezebb biztonságban maradni, az egyes technológiák összehangolt védelme pedig már fokozott tervezést igényel. Éppen ezért nagy hangsúlyt fektetünk azokra az eszközökre, tapasztalatokra és szakértőkre, amelyek segítségével még a legösszetettebb digitális környezetek biztonságát is fokozhatjuk.